NAS NEDİR?

NAS

(Ağa Bağlı Depolama)

Ağa Bağlı Depolama (NAS) cihazı, verilerin yetkili kullanıcılar ve farklı müşteriler için merkezi bir konumda depolanmasını ve buradan güvenle paylaşılmasını sağlayan ağa bağlı bir depolama cihazıdır. NAS cihazları, ek depolamaya ihtiyacınız oldukça esnek ve ölçeklendirilebilir kapasite sunan cihazlardır.

Masaüstü veri depolamanız artık size yetmiyorsa ve bilgisayarlarınız, cep telefonlarınız ve tabletlerinizde bulunan dosyalarla medyaya paylaşımlı erişim imkanı istiyorsanız ne yaparsınız? Profesyonel tüketiciler, kreatif profesyoneller, küçük işletmeler ve aileler için çözüm, paylaşımlı depolama için kurulumu en kolay ve en ekonomik çözüm olan ağa bağlı depolama (NAS) cihazıdır.

NAS sistemleri, bir cihazı doğrudan USB kablosuyla bilgisayara takmak yerine, Wifi yönlendiricinizdeki veya ağınızdaki Ethernet bağlantı noktasına bağlıdır. Bu, ağdaki birden fazla bilgisayarın ve mobil cihazın kablosuz bir şekilde tek bir merkezi cihazdan dosyalara erişmesine, video ve ses aktarmasına olanak verir bilgisayarlarla mobil cihazların yedeklenmesini sağlar. Bir NAS çözümü, donanımın yanı sıra – kasa içinde bulunan bir veya daha fazla sabit disk, bir işlemci ve RAM – erişim ve ağ bağlantısını yöneten bir İşletim Sisteminden (OS) oluşan

yazılım da dahil olmak üzere pek çok bileşenden oluşur.

NAS cihazları ev kullanıcıları ve

işletmeler için idealdir

Kullanılması kolaydır, genel olarak ayrı BT personeline ihtiyaç olmaz
Maliyeti düşüktür
Verilerin emniyetli ve güvenilir biçimde bir merkezde toplanmasını sağlar
Kişisel Bulutunuzu oluşturabilmenizi sağlar

Uzaktan erişim ve tüm içeriğinizin aktarımı
Evinizde kendi multimedya merkezinizi oluşturabilmenizi sağlar

Ağınızdaki birden fazla bilgisayarı otomatik olarak yedekleyin

Çok yuvalı NAS diskleri, verilerinizi korumak için

sabit diskli RAID yedeklemesi sağlar
Kullanıcı izinlerini ve dosya ayrıcalıkları ayarlayın,

belgelere erişimi kısıtlayın
Akıllı evler için pratik çözümler sunar.

Depolanan verilerin bir yerde olmayıp dağınık olması durumunda şu sorunlarla karşılaşılabilir:

Veriler senkronize olmayabilir
Veri kaybı yaşanabilir
Depolamada arıza olması durumunda güvenilirlik ve erişim sorunları yaşanabilir
Müşteri hizmetleri isteklerine ve satış sorgulamalarına yanıt vermede gecikme yaşabilir
Mali kayıplar ortaya çıkabilir

Küçük, Orta ve Büyük işletmeler için

veri depolama neden önemli?

Veriler günümüzde şirketler için kritik önemdedir. Sürekli olarak büyüyen işletmeler büyümeye devam ederken sağlam bir BT  alt yapısına ihtiyaç duyar. Bu yapının can damarı ise veri depolama alt yapısıdır. Veriler ile ilgili yaşanabilecek her hangi bir kayıpta şirketler başta mali kayıplar olmak üzere geri dönülemez durumlar yaşayabilir.

İşte bu aşamada Ağa Bağlı Depolama (NAS) cihazları devreye girmektedir. NAS cihazları birçok sektörde etkili, ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve güvenilir  veri depolama çözümü  olarak büyük kurumlarda ve küçük işletmelerde hızla yayılmaktadır.

Sizin için en iyi NAS çözümünü seçmek

Depolama ihtiyaçlarınızı anlamak aileniz, ev ofisiniz veya küçük işletmeniz için en iyi ağa bağlı depolama çözümünü seçmenize yardımcı olabilir.   Kendinize sorun:

Şu anda depolama ihtiyaçlarım neler?

Peki ya gelecekte ne olacak?

Bir NAS sistemine kararı verirken, yalnızca bugünün ihtiyaçlarını değil, 6, 12, 24 ay sonraki depolama taleplerinizi de göz önünde bulundurun. Genişletilebilir özellikteki bir seçenek tercih etmek maliyet açısından daha verimli olabilir.

Neleri depolamak istiyorum?

NAS sistemleri, ana medya kütüphanelerinden çok kullanıcılı küçük işletmelerin hem küçük hem de büyük ihtiyaçlar için doğru çözüm olabilir. Doğru çözüm, depolama kapasitesi, kullanıcı sayısı ve fiyat arasındaki dengedir.

Bu benim ilk NAS'ım mı? Kurulumla ilgili ne kadar destek isteyeceğim?

Qnap, kurulum esnasında size destek sağlar. Ayrıca web sitemiz, detaylı dersler ve videolardan oluşan çevrimiçi öğrenme Merkezi de dahil olmak üzere kapsamlı destek kaynaklarına sahiptir.

Depolama performansı ne kadar önemli? Bütçem nedir?

PC bilgisayarlarda olduğu gibi NAS birimleri de daha hızlı işlemciler ve daha fazla bellek ile daha iyi performans gösterir. İşlemci ne kadar iyiyse ve yüklenen bellek ne kadar fazlaysa, performans o kadar yüksek olur. Tek diskli NAS cihazları 200 $'dan daha az maliyetli olabilir ve 2.000 $'ın altında güçlü küçük işletme seçenekleri de mevcuttur.

Kaç kişinin erişim ihtiyacı var?

 

NAS çözümlerinde aynı anda erişebilen kullanıcı veya cihaz sayısının sınırlı olduğu unutulmamalıdır; hangi sistemin sizin için en iyi olacağı hakkında karar verirken bağlanabilirlik kısıtlamalarını dikkate alın.

Veri yedeklemesi ne kadar önemlidir? Disk hatasını göze alabilir miyim?

NAS ürünleri, yedeklemeyi (RAID) yapılandırmak için ileri yönetim seçeneklerinin yanı sıra yaklaşan disk arızaları ve diğer problemler için sizi uyaran yerleşik izleme sistemlerine de sahip olabilir. Verileriniz önemliyse RAID entegrasyonuna sahip iki ya da daha fazla diski bulunan bir cihazı göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

SİZ ZAHMET ETMEYİN

Sizin için doğru çözümü birlikte bulalım

Yalnızca iletişim bilgilerinizi bırakın ve hakkında bilgi almak istediğiniz konuyu bize belirtin.

Biz sizi arayalım.